Pre hluchých sú ušami, pre nevidomých očami, pre ľudí bez čuchu, predĺženým nosom. Pre každého človeka je život s Ridgebackom balzám na dušu.
Huňatý všeliek - terapia
Práca terapeuta je pre psa namáhavá. Musí vydržať lomoz a krik, prípadné ťahanie za uši či chvost, jednoducho, za každých okolností zostať pokojný. Nehodí sa na to každý pes a pred canisterapeutickou prácou musí prejsť prísnymi skúškami. Hovorí sa, že pes je pre človeka najlepší priateľ, pomocník, spoločník. Dokáže však ešte jednu vec - liečiť svojho pána. Už starí Gréci a Rimania verili v hojivú silu psieho jazyka, ktorý pomáhal čistiť rany. V stredoveku sa pomocou psov liečila reuma. Na boľavé miesto si ľahol malý psík, aby zahrieval. Teplo chlpatého tela pomáhalo aj pri bolestiach žalúdka, alebo aspoň ohrievalo pod dlhými šatami skrehnuté nohy dám. Liečbu psom však využíva aj moderný svet.
Má na to aj vedecký termín - canisterapia.
Medzi priekopníkov canisterapie sa zaraďuje americký psychiater Boris Levinson. Náhodou vraj raz zazrel dieťa, ktoré s nikým nekomunikovalo, ako sa prihovára psíkovi. Začal ho teda používať ako súčasť terapie a úspech bol nečakaný. Cez psa, dieťa postupne nadviazalo kontakt nielen so svojím lekárom, ale aj s okolím. Overoval si to na ďalších prípadoch, až sformuloval hypotézu, že psy, ale aj iné zvieratá, síce priamo nevyliečia, ale pôsobia ako katalyzátor, vďaka ktorému sa rozvíja sociálny kontakt. Jeho tvrdenia preveroval tím psychiatrov v Ohiu. V ústave umiestnili viacerých psov a keď pacienti počuli štekanie, niektorí prejavili záujem pohrať sa s nimi, či sa o nich postarať. Keď sa im vyhovelo, u mnohých zaznamenali výrazné zlepšenie stavu, navyše, psy priaznivo pôsobili aj na tých, čo sa terapii len prizerali. Podľa definície Svetovej zdravotníckej organizácie sa pri canisterapii využíva pozitívne pôsobenie psa na ľudské zdravie. Jej využitie je všestranné. Kontakt so psami sa využíva napríklad pri psychických problémoch. Dotyk mäkkých kožúškov upokojuje, živý tvor pomôže odpútať myseľ od choroby, bolesti, smútku. Psy svojou bezhraničnou láskou a poslušnosťou dokážu potláčať pocity úzkosti, osamelosti, menejcennosti. Psy navyše dokážu vytušiť blížiaci sa epileptický záchvat, či rozpoznať zhubné ochorenie. Vie sa o psovi, ktorý neustále upozorňoval svoju pani, že sa mu čosi nepáči na jej nohe. Zašla za lekárom a ten diagnostikoval melanóm.
Na Slovensku je canisterapia ešte v plienkach. Mohutný ridgebackovia sú však už cvičený na pomoc ľuďom. Dnes chodia do škôlok, za mentálne postihnutými, slepými či deťmi na onkológii. Do nemocníc psy nechcú, výnimkou sú len niektoré onkologické oddelenia. Celkom dobrá spolupráca je však s ústavmi pre telesne a duševne postihnutých, s detskými domovmi či ústavmi pre deti s problematickým správaním sa. Temperament detí dá psíkom zabrať. Aj tu je vidno, aká premena sa s deťmi deje. Spočiatku sú z návštevy obrovských psov zaskočené. No čoskoro zábrany padajú, odstup sa zmenšuje, až sa ridgeback objaví v chuchvalci smejúcich sa a vykrikujúcich detí, ktoré ich hladkajú, túlia sa k nim, nazerajú, či majú čisté uši a biele zuby.
Pre hluchých sú ušami, pre nevidomých očami, pre ľudí bez čuchu, predĺženým nosom. Pre každého človeka je život s Ridgebackom balzám na dušu...
Komentáre
Prehľad komentárov
Bude kynologicka akcia (sutaz, skusky)
zvlastnyh psov-vodiaci psy, zachranarsky psy,psy terapeuti, signalny psy, psy pre vozickarov Dna 13.okt.2012.v Zahorskej Vsi.
RADi BY SMe vaS POZVALi .
V komisii bude Veterinar, Starosta Obce , pravnik ktori dohliadne
aby skusky boli platne aj na SR podla zakonov, Kynologický odborníci ktorí majú zivnosť na výchovu a výcvik psov, Veduci Slovenskej KYnologickej Organizacie, Organizator sutazi, Riaditelka Org. cerveny kriz ako kontrola legalneho puzivania symbolu cerveneho kriza na SR A dalsi kynologický rozhodcovia so zahranicia.
Ak niekto so psikom tieto narodne skusky psov pod zastitou SFK nema bohuzial
psi maju zakaz cinnosti a vstup do zakonom chranenych priestorov.
Ste vitani.
pozvanka
(sfk-alju@email.cz, 1. 8. 2012 20:14)